Platform Techniek Salland krijgt financiële bijdrage van Rabobank

1 december 2023 11:38

De technische bedrijven in Salland staan voor een grote opgave. Met het oog op de huidige en toekomstige tekorten op de arbeidsmarkt én de technische en technologische ontwikkelingen (zoals de energietransitie), is het noodzakelijk dat meer jongeren voor een studie of beroep in de technische sector kiezen.

Cheque-uitreiking Platform Techniek Salland

“‘Samen dragen we bij aan een toekomstbestendige samenleving in Salland’ ”

Daarom probeert Platform Techniek Salland op diverse manieren leerlingen en studenten enthousiast te maken voor de wereld van techniek. Bijvoorbeeld via Virtual Reality (VR). Omdat het upgraden van de VR-website veel geld kost, dient Platform Techniek Salland een aanvraag in bij de commissie Coöperatief Dividend van Rabobank Salland. ‘Dankzij deze financiële bijdrage kunnen doeners en denkers eenvoudig kennismaken met technische bedrijven in Salland.’

Stichting Platform Techniek Salland

‘De stichting Platform Techniek Salland is in 2010 in het leven geroepen om leerlingen en studenten te introduceren in de wereld van techniek, zodat zij hopelijk hun talenten in deze sector in gaan zetten. Het is namelijk niet vanzelfsprekend dat ieder kind van huis uit in aanraking komt met techniek. Hierdoor bestaat de kans dat hij of zij nog steeds dat beeld heeft van zwaar werk en vieze handen en daardoor niet voor een technische opleiding of baan kiest. En dat zou super jammer zijn, zeker nu de technische bedrijven in Salland nieuwe medewerkers goed kunnen gebruiken. Of het nu gaat om doeners vanuit een praktijkopleiding of denkers vanuit het hbo of de universiteit.’ Aan het woord is Herwin Kemper, directeur van Bepacom in Raalte en één van de zeven bestuursleden van de stichting. ‘In eerste instantie had onze stichting hoofdzakelijk als doel om de jaarlijkse Techniekdagen Onderwijs Salland in goede banen te leiden, maar inmiddels organiseren we veel meer activiteiten.’

Van gastles tot bedrijfsbezoek…

Als projectcoördinator binnen Platform Techniek Salland kan Jose Bakker hier meer over vertellen. ‘Zoals Herwin al zei, organiseren we jaarlijks met veel succes de Techniekdagen Onderwijs Salland. Afgelopen oktober bezochten ruim 2.000 kinderen de acht bedrijven die speciaal voor dit event hun deuren hadden geopend. Natuurlijk zijn we blij met zo’n hoge opkomst, want elke ondernemer in de techniek heeft extra personeel nodig. En die vraag wordt in de toekomst alleen maar groter. Daarom is een introductie in techniek zo belangrijk.’ Vandaar ook dat Platform Techniek Salland naast de Techniekdagen Onderwijs Salland bijvoorbeeld ook gastlessen organiseert, waarbij ondernemers in een schoolklas over hun bedrijf vertellen. ‘Andersom zetten zij de deuren van hun bedrijf regelmatig open voor bedrijfsbezoeken van klassen’, aldus Jose.

… en van speeddate tot studentenpoule

En er is meer. Zo konden tweedejaars vmbo-leerlingen van het Carmel College Salland in Raalte tijdens de Bedrijven Bezoekdag op 7 november een bezoek brengen aan maar liefst 50 bedrijven, waaronder diverse technische bedrijven. ‘Op deze manier kunnen leerlingen zich beter oriënteren voor hun studiekeuze’, aldus Jose. Herwin vult haar aan. ‘Dat is ook de reden waarom we speeddates hebben georganiseerd tussen leerlingen van 4 havo en 5 vwo en diverse beoefenaars van technische beroepen. Tijdens de speeddate mochten de leerlingen alles vragen, bijvoorbeeld over de studie die gevolgd moet worden om het betreffende technische beroep uit te oefenen, hoe een werkdag eruitziet en wat je met dat beroep verdient. Dat werkt natuurlijk super verhelderend en inspirerend. Daarnaast hebben we de studentenpool gaeenswerken.nu opgericht, waar studenten zich kunnen aanmelden voor de vetste bijbanen en vakantiebanen bij technische bedrijven in Salland.’

Het VR-platform

Het nieuwste initiatief van Platform Techniek Salland is het project “Techniek Salland in beeld met VR”. Herwin legt uit hoe dit idee is ontstaan. ‘Tijdens de coronacrisis konden leerlingen en studenten helaas geen bedrijfsbezoek afleggen. Daarom hebben we een Virtual Reality (VR)-platform opgezet. Via een VR-bril en onze website kan je heel eenvoudig rondkijken bij 14 technische bedrijven in onze regio. Hierdoor is het letterlijk mogelijk om bijvoorbeeld te zien hoe het dak op een gebouw wordt geplaatst. Dat werkt natuurlijk enorm enthousiasmerend.’

Financiële bijdrage van Rabobank Salland

Niet gek dus dat het VR-platform goed wordt ontvangen. Maar om het systeem toegankelijk te houden, is helaas wel een upgrade nodig. En dat kost veel geld, helemaal voor een stichting die grotendeels rond moet komen van ledenbijdragen en af en toe een subsidie. Vandaar dat Jose na overleg met het bestuur een aanvraag voor een financiële bijdrage indient bij de commissie Coöperatief Dividend van Rabobank Salland. ‘In de voorbije jaren zijn we al op diverse manieren door Rabobank Salland ondersteund en ook ditmaal werden we niet teleurgesteld.’

Toekomstbestendige samenleving

Als ledenraadslid maakt Eric Hulman deel uit van de commissie Duurzaam Ondernemen van Rabobank Salland. Hij legt uit waarom Platform Techniek Salland een bijdrage van €3.000,- ontvangt uit het lokaal Coöperatief Dividend. ‘Als coöperatieve bank geven we ieder jaar een deel van onze winst terug aan de samenleving, waarbij Rabobank vooral bij wil dragen aan de thema’s duurzaam wonen, duurzaam ondernemen, financieel gezond leven, Banking4Food en de energietransitie. De aanvraag van Platform Techniek Salland sluit perfect aan op het thema Duurzaam Ondernemen, aangezien de stichting de groei van de technische sector stimuleert. Mede door hun inzet en onze financiële bijdrage werken Platform Techniek Salland en Rabobank samen aan een toekomstbestendige samenleving in Salland.’

Meer weten?

Heb jij net als Platform Techniek Salland een lokaal initiatief dat een positieve impact heeft op uitdagingen rondom de energietransitie, financieel gezond leven, duurzaam wonen, het voedselvraagstuk of duurzaam ondernemen? En kun je daarbij wel wat financiële steun gebruiken? Stuur dan een mailtje naar communicatie.mon@rabobank.nl om in gesprek te gaan met één van onze ledenraadsleden. Op de website is meer te lezen over de voorwaarden waaraan een initiatief moet voldoen.’ Kijk op: Onze coöperatieve bijdrage - Salland - Rabobank onder het kopje ‘Coöperatief Dividend’.