Volksuniversiteit Nunspeet is blij met de financiële bijdrage van Rabobank Noord Veluwe

20 oktober 2023 15:43

In oktober starten zo’n 150 inwoners uit Nunspeet en omstreken met een van de vele cursussen die Volksuniversiteit Nunspeet al jarenlang aanbiedt. Deze cursussen, waaronder bijvoorbeeld Meubels maken, Italiaans en Fotografie, zijn bedoeld voor mensen die zich willen blijven ontwikkelen én anderen willen ontmoeten. Omdat niet iedereen zo’n cursus kan betalen, introduceert Volksuniversiteit Nunspeet het project “Rondkomers”, waarbij mensen met een kleine beurs gratis aan enkele praktische cursussen kunnen deelnemen. Voor de financiering diende Volksuniversiteit Nunspeet een aanvraag in bij het Coöperatief Dividend van Rabobank Noord Veluwe. ‘Mede dankzij deze bijdrage kunnen ook de deelnemers aan project “Rondkomers” zich blijven ontwikkelen.’

NV VU

“‘Project “Rondkomers” biedt mensen met een kleine beurs ook de kans om een cursus te volgen’”

Volksuniversiteit Nunspeet

‘Het doel van Volksuniversiteit Nunspeet? Wij willen de inwoners uit Nunspeet, maar ook Elburg, Oldebroek, Wezep, Epe, Doornspijk, Hulshorst, Elspeet, Vierhouten, Hierden, Harderwijk, Heerde, Ermelo en Zwolle de kans geven om plezier te beleven aan een leven lang leren.’ Aan het woord is Cora van Hal, bestuursvoorzitter van Volksuniversiteit Nunspeet. Samen met de zeven andere bestuursleden zet Cora zich vrijwillig in om ieder seizoen een breed aanbod aan cursussen aan te bieden. ‘Op het gebied van Kunst, cultuur & maatschappij. Koken & proeven. Talen. Bewegen & welzijn. En op creatief gebied. Voor alle cursussen geldt dat de deelnemers kennis opdoen en andere mensen uit onze regio kunnen ontmoeten. Ook komend seizoen, dat in oktober begint, starten weer zo’n 150 deelnemers aan een van onze cursussen.’

Project “Rondkomers”

Bestuurslid Gerard van den Bos legt de werkwijze van Volksuniversiteit Nunspeet uit. ‘Onze vereniging beschikt over gemotiveerde vakdocenten die wij voor hun werkzaamheden betalen. Het bestuur van Volksuniversiteit Nunspeet werkt dus op vrijwillige basis. En de benodigde leslokalen, ateliers en gymzalen huren wij per lesuur bij lokale aanbieders. Hierdoor kunnen we de kosten voor de cursussen zo laag mogelijk houden. De deelnemers betalen tussen de 90 en 350 euro, afhankelijk van de cursus en het aantal lessen. Ondanks deze relatief lage prijzen, merken we dat er toch een groep mensen is die door diverse redenen geen geld te besteden heeft om een cursus aan Volksuniversiteit Nunspeet te volgen. Daarom hebben Cora, bestuurslid Hans Verduin en ikzelf het initiatief genomen voor project “Rondkomers”. Wij willen mensen met een kleine beurs de mogelijkheid bieden om gratis een praktische cursus te volgen, waar zij in hun dagelijkse leven echt wat aan hebben.’

Praktische én interessante cursussen

‘Allereerst willen we binnen project “Rondkomers” de cursussen Kleding Herstellen en Budget Koken gaan organiseren’, zo vertelt voorzitter Cora. ‘Tijdens deze cursussen leren de cursisten, de naam zegt het al, hoe zij zelf hun kleding kunnen herstellen en hoe en waar zij gezond en goedkoop voedsel kunnen kopen waarmee ze hun maaltijd gaan bereiden. Daarnaast zal project “Rondkomers” de cursus Financieel Gezond Leven aanbieden, waarbij we de deelnemers helpen om hun huishoudboekje op orde te krijgen en te houden. Deze kennis is zowel praktisch als interessant voor de cursisten.’ Maar hoe komt Volksuniversiteit Nunspeet in contact met potentiële deelnemers met een kleine beurs? ‘Daarvoor werken we intensief samen met de gemeente Nunspeet, stichting Verborgen Armoede, Stichting Welzijn Nunspeet (SWN) en welzijnsorganisatie Het Venster’, aldus bestuurslid Gerard.’

De zoektocht naar financiële middelen

Blijft de vraag over wie dit project kan en wil betalen. Voorzitter Cora weet inmiddels het antwoord op deze vraag: ‘Het was heel fijn dat het Van den Broek Lohman Fonds Nunspeet al snel een mooi bedrag beschikbaar wilde stellen om het project te bekostigen. Daarnaast wees mijn accountmanager bij Rabobank Noord-Veluwe mij op het bestaan van het Coöperatief Dividend. Toen ik op de website las welke maatschappelijke thema’s de bank ondersteunt, wist ik meteen dat ons initiatief hier perfect bij paste! Daarom hebben we als bestuur een aanvraag voor een financiële bijdrage ingediend.’

Bijdrage van Rabobank Noord Veluwe

De aanvraag van Volksuniversiteit Nunspeet komt terecht bij Jan Wilzing en Manal Talhi. Zowel Jan als Manal zijn ledenraadslid bij Rabobank Noord Veluwe en maken in die hoedanigheid deel uit van de commissie Financieel Gezond Leven, die de aanvragen binnen dit thema beoordeelt. Jan vertelt: ‘Als coöperatieve bank geeft Rabobank Noord Veluwe ieder jaar een deel van haar winst terug aan de samenleving, waarbij de bank vooral bij wil dragen aan de thema’s Duurzaam Wonen, Duurzaam Ondernemen, Financieel Gezond Leven, Banking4Food en de Energietransitie. De aanvraag van Volksuniversiteit Nunspeet sluit inderdaad perfect aan bij het thema Financieel Gezond Leven.’ Collega-ledenraadslid Manal Talhi vult Jan aan: ‘Project “Rondkomers” draagt in onze ogen bij aan een toekomstbestendige samenleving, waarbij we met z’n allen werken aan de sociale uitdagingen in onze maatschappij. Persoonlijk word ik heel blij van dit initiatief van Volksuniversiteit Nunspeet.’

Knokken voor continuïteit

Op hun beurt is het bestuur van Volksuniversiteit Nunspeet weer heel blij met de steun van Rabobank Noord Veluwe, zo benadrukt Cora. ‘Het is fantastisch dat we dankzij onze financiële partners van start kunnen gaan met project “Rondkomers”. Persoonlijk vind ik dat al een succes op zich. Maar eerlijk gezegd zou ik het helemaal fantastisch vinden als deze pilot een succes wordt en dat we het project over twee jaar kunnen overdragen aan gemeente Nunspeet. Dat zou namelijk continuïteit betekenen, zodat mensen met een kleine beurs ook in de toekomst de kans krijgen om zich verder te ontwikkelen.’

Meer weten?

Heb jij net als Volksuniversiteit Nunspeet een lokaal initiatief dat een positieve impact heeft op uitdagingen rondom de energietransitie, financieel gezond leven, duurzaam wonen, duurzaam ondernemen of het voedselvraagstuk? En kun je daarbij steun gebruiken? Stuur dan een mailtje om in gesprek te gaan met een van onze ledenraadsleden.