
Rabobank Intermediair Gids
Deze pagina is een gids met diverse middelen die je helpen bij de hypotheekaanvraag. Snel inzicht in de hypotheekaanvragen en gegevens van jouw klanten? Log in op Rabo Intermediair Omgeving (RIO).
Actuele middelen
Heb je documenten van deze pagina opgeslagen op je eigen PC? Houd er rekening mee dat die documenten mogelijk niet meer actueel zijn. Check daarom regelmatig deze pagina om er zeker van te zijn dat je de juiste versie van de documentatie in handen hebt. Wij zorgen dat de middelen op deze pagina altijd actueel zijn.
Laatste wijzigingen
Beleidsdocumenten
Wij helpen je graag met het vinden van de beste hypotheek voor je klant. Uiteraard houden we ons hierbij aan de geldende wet- en regelgeving. Dit toetsen we aan de hand van de beleidsdocumenten. We beoordelen of er sprake is van verantwoorde financiering. Dit document stellen we beschikbaar zodat je weet waar wij op toetsen bij een hypotheekaanvraag.
Interactie met de klant stopt niet na het adviseren over de hypotheek. Ook daarna blijf je de klant actief bedienen. Op Rabo Intermediair Omgeving (RIO) is een overzichtspagina met beheermutaties beschikbaar. Als je een beheerverzoek voor je klant wilt doen, vind je het overzicht met de verschillende beheermogelijkheden op de pagina van die betreffende klant.
Hoe werkt het?
In RIO ga je naar de button Bekijk alle klanten. Daarna kies je de klant waar je een wijziging op de hypotheek voor wilt regelen. Op de klantpagina die vervolgens getoond wordt, klik je in het blauwe vlak op Bekijk alle wijzigingen om naar de nieuwe overzichtspagina met de verschillende beheermogelijkheden te gaan. Door te klikken op de gewenste wijziging vind je meer informatie over het indienen van het beheerverzoek en het verdere proces.
In het tarievenbeleid staan de kosten rondom het afsluiten, wijzigen en annuleren van een hypotheek omschreven. Ook vind je informatie over rente en opslagen.
Deze informatiekaart geeft je inzicht in de mogelijkheden bij Rabobank. Zo weet je op hoofdlijnen waar je aan toe bent. De meest actuele informatie en alle voorwaarden vind je in ons beleid 'Rabobank als Hypotheekverstrekker' hierboven.
Klantidentificatie, -verificatie en -onderzoek
Wij vinden het belangrijk dat het verstrekken van een lening op een verantwoorde manier gebeurt. Dit noemen we: 'Customer Due Diligence' (CDD). CDD is de term die gebruikt wordt wanneer we het hebben over gepaste zorgvuldigheid bij klantbediening. In de brochure en de voorschriften klantidentificatie, -verificatie en -onderzoek lees je meer over het belang dat jij jouw klant identificeert, de identiteit verifieert en onderzoek doet naar de integriteitsrisico’s van een klant. Bij klanten met risico indicatoren gebruik je het formulier: 'CDD klantonderzoek via het intermediair - Toelichting bijzonderheden risico-indicatoren'.
Samen kennen wij onze klanten
Als financieel dienstverlener zijn wij wettelijk verplicht om witwassen en de financiering van terrorisme te signaleren, onderzoeken en voorkomen. Daarom is het belangrijk dat we een compleet beeld hebben van nieuwe klanten. Daar hebben we jouw hulp bij nodig.
Bij het introduceren van nieuwe klanten vragen we je het klantbeeldformulier te gebruiken.
Zo maken we samen alles snel in orde voor jouw klant.
Tip: Download het formulier en open het in Adobe Acrobat om het digitaal te kunnen invullen.
Adviseurswijziging
Sinds 1 april 2020 is in de hypotheekofferte vastgelegd wie de adviseur van de klant is. Op basis hiervan delen wij gegevens van de klant met jou, zodat jij je klant kunt adviseren en het beheer van de hypotheek uit kunt voeren.
De adviseurskeuze van de klant maakt het mogelijk voor ons om de gegevens van de betreffende klant te tonen in de Rabo Intermediair Omgeving (RIO). Ook kan de klant in het Hypotheekoverzicht in Rabo Online Bankieren zien wie zijn of haar intermediair is.
Wanneer de klant wil veranderen van adviseur, vult de klant een wijzigingsformulier in. Ook jij vult je gegevens in en ondertekent deze. Vervolgens stuur je het wijzigingsformulier naar ons toe.
Sinds 1 april 2020 is in de hypotheekofferte vastgelegd wie de adviseur van de klant is. Op basis hiervan delen wij gegevens van de klant met elkaar, zodat jij je klant kunt adviseren en het beheer van de hypotheek uit kunt voeren.
De adviseurskeuze van de klant maakt het mogelijk voor ons om de gegevens van de betreffende klant te tonen in de Rabo Intermediair Omgeving (RIO). Ook kan de klant in het Hypotheekoverzicht in Rabo Online Bankieren zien wie zijn of haar intermediair is.
Wanneer de klant liever direct in het beheer valt van Rabobank en niet langer gebruik wil maken van een intermediair, vult hij of zij onderstaand formulier in.
Wanneer de klant nog niet wil veranderen van adviseur, is een ‘Adviseurswijziging naar intermediair’ niet van toepassing. Gebruik dan het machtigingsformulier om gegevens van je klant bij ons op te vragen. Op basis van het machtigingsformulier krijg je geen inzicht in de klantgegevens in de Rabo Intermediair Omgeving (RIO).
Tools
Met de ‘Niet-annuïtaire I/L toets’ bereken je of de klanten de komende 10 jaar individueel voldoen aan het beheerbeleid. Zo weten ze direct wat de mogelijkheden zijn. Wel zo prettig.
Let op. De tool werkt niet in Internet Explorer. Gebruik Google Chrome of Microsoft Edge als je de rekenmodule wilt gebruiken.
Om een Inkomensverklaring Ondernemer (IKV) op te stellen, hebben onze specialisten of de rekenexperts Raadhuys en Zakelijk Inkomen aanvullende informatie per situatie en ondernemerstype nodig. Om te bepalen welke documenten je voor jouw ondernemende klant moet aanleveren, is de tool Documentenlijst Inkomensverklaring Assistent (DIA) een handig hulpmiddel. Je kunt de DIA-tool gebruiken voor de meest voorkomende klantsituaties als IB, VpB, NHG, Medici en VOG. Voor bepaalde specifieke situaties zal tijdelijk nog de huidige beslistool nodig zijn.
De Rekentool dubbele lasten gebruik je voor:
Let op! Kies voor Bestand downloaden voor een correcte weergave en werking van de Rekentool dubbele lasten.
Heb je een klant waarvan je de Overbruggingshypotheek wil verlengen? Vul onderstaand formulier uiterlijk een maand voor einddatum in en stuur deze naar Particulieren.Intermediair.Team@rabobank.nl.
Klantinformatie
Het sluiten van een lening voor een woning is een belangrijke beslissing. Om jouw klanten met een Rabobank hypotheek zo goed mogelijk te informeren over de lening en de gevolgen hiervan, deel je het document Klantinformatie Lenen en wonen met ze. Deze is er voor de Basisvoorwaarden, de Plusvoorwaarden en ook voor klanten met een hypotheek op de verhuurde woning.
Let op: De klantinformatie reik je uit aan jouw klanten voordat de offerte gereed is.
Praktische informatie samenwerking Rabobank
Wanneer je als intermediair meerdere vestigingen hebt, kan je ervoor kiezen om deze vestigingen door Rabobank als aparte kantoren te laten behandelen. Bekijk het document 'Informatie nevenvestigingen' voor de voorwaarden.
Wij gaan zorgvuldig om met de persoonsgegevens van jou en je medewerkers. Wij houden ons aan de regels die zijn vastgelegd in de Algemene Verordering Persoonsgegevens (AVG). In onderstaand document lees je onder andere hoe, waarom en hoe lang we persoonsgegevens bewaren.
Applicaties
Je klant bedienen tijdens de looptijd van de hypotheek biedt je de kans om je klant nog beter van dienst te zijn. Rabo Intermediair wil je hierin optimaal faciliteren en ondersteunen door middel van online portaal Rabo Intermediair Omgeving (RIO).
Handige links en handleidingen
Je klant wil graag extra aflossen op zijn lening of wil inzicht in de te betalen vergoeding van vervroegd aflossen op de totale lening. Dit formulier is voor klanten die géén internetbankieren hebben. Vul dit formulier in en geef de keuze aan ons door. Klanten met Rabo Online Bankieren kunnen via desktop of app eenvoudig extra aflossen. Klanten die bankieren bij een andere bank lossen af via: bankieren.rabobank.nl/mijnwonen/start/login.
Heeft een klant een studieschuld? Dan is het belangrijk dat dit wordt aangegeven bij de hypotheekaanvraag. In onderstaand instructie wordt omschreven hoe gegevens kunnen worden opgevraagd bij DUO.
Soms heb je bij aanvragen of klantgesprekken aanvullende documenten of hulpmiddelen nodig. Hier vind je handige externe links die je op weg kunnen helpen.