Afvalvangsysteem op zonne-energie
De Chicken Market Bridge uit de koloniale tijd in Indonesisch Jakarta was een trigger voor Rinze de Vries van Noria Earth. “Ik liep daar rond 2010 tijdens een vakantie en er lag héél veel plastic afval onder die brug in het water. ‘Waarom’ en ‘Hoe zou je dat eruit kunnen vissen?’, waren vragen die me toen al door het hoofd schoten.”

Arnoud van der Vaart (links) en Rinze de Vries - Foto's van Noria
Maar De Vries studeerde destijds nog in Delft, technologie, beleid en management. En toen was daar ineens een prijsvraag van het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier: Stop Plastic. Hoe kunnen we voorkomen dat plastic via ons gemaal naar zee gaat? De Vries deed mee en won. Met eerst een prototype van kippengaas, dat nu is doorontwikkeld tot de professionele CirCleaner, een afvalvangsysteem dat volledig werkt op zonne-energie. Het doel is plastic tegenhouden en uit het water halen.
“Je moet niet alleen dénken dat het zo is, het moet een aantoonbaar feit zijn”
Maatschappelijk impact
De Vries: “Na mijn studie startte ik bij Movares in Utrecht, een stedenbouwkundig bureau. In de sectie Jong Movares kwam ik Arnoud van der Vaart tegen, nu mijn compagnon bij Noria. Arnoud werkte al bij Noria, maar toen we aan de praat raakten, ontstond het idee om samen échte prototypes te gaan bouwen van vangmachines voor plastic. We gingen ondernemen binnen Movares. Van der Vaart: “Ik wilde altijd al iets met circulariteit doen. Mijn vader nam me in Groningen altijd mee om vogels te spotten. Daar kreeg ik de liefde voor de natuur aangeleerd. Ik wilde maatschappelijke impact maken. En dat kon met dit idee. Ineens kwamen er wat dingen bij elkaar.”
Onderzoek doen
Op den duur was werken binnen Movares niet meer reëel. In het voorjaar van 2018 zijn ze samen Noria Earth gestart, in Delft, aan de Schie. De Vries: “De eerste vijf jaar waren we vooral bezig met het ontwikkelen van de machines en deden we kleine opdrachten: gemeentes, waterschappen en provincies met een Urban Plastic Soup-probleem. Maar alleen plastic uit het water vissen is niet genoeg. Je moet onderzoek doen naar waar het vandaan komt en waar het met de stroming heen gaat."
“Alleen plastic uit het water vissen is niet genoeg. Je moet onderzoek doen naar waar het vandaan komt”
GPS-sensoren
Beide heren leerden door de jaren heen veel over wind- en stroomsnelheden in rivieren en kanalen en het belang van sluizen. En ze ontdekten dat ruim driekwart van het plastic afval langs de oevers de watergangen afgaat. Om die ontdekking écht te staven ontwikkelden ze oranje GPS-sensoren, die ze samen met plastic flesjes in het water gooiden. Zo konden ze het afval digitaal volgen en in kaart brengen. Hun eerste waarneming, dat afval vooral langs de oevers gaat, werd met dat GPS-onderzoek gestaafd. “Dat was een grote vooruitgang”, zegt Van der Vaart. “Je moet”, vult De Vries aan, “niet dénken dat het zo is, het móet een aantoonbaar feit zijn.”
Met die gegevens konden ze beter beslagen ten ijs komen bij potentiële opdrachtgevers. Waterschappen en gemeentes nodigden de heren al snel uit om een oplossing te vinden voor het plastic soup-probleem in hun wateren. Van der Vaart: “De eerste grote opdracht kwam vanuit de gemeente Groningen. Het Eemskanaal stroomt van de stad Groningen naar de Waddenzee en het was in het stadcentrum én bij Delfzijl sterk vervuild met plastic. Of we dat konden analyseren én oplossen.”
De heren onderzochten waar al dat plastic vandaan kwam. Het bleek stadsafval dat mensen op de grond gooiden en dat in het water terecht kwam. Veel sigarettenpeuken ook, héél veel sigarettenpeuken. “Mensen realiseren zich niet dat het filter plastic is”, legt De Vries uit. “Na het roken gooit iedereen dat achteloos op straat. Maar door wind en regen komt het uiteindelijk in rivieren en kanalen terecht. Bij de flesjes, tasjes en piepschuim.”
Afval
Piepschuim? “Ja, langs het Eemskanaal werd tijdens het onderzoek veel gebouwd, aannemers hadden hun materialen langs het water staan”, vertelt Van der Vaart. “Door de wind waaiden de plasticfolie en het piepschuim vaak het water in. Wij kwamen het bij ons onderzoek in het Eemskanaal veelvuldig tegen.” Noria Earth werkt met de drie R’s: Research, onderzoek de bron, Remove, haal het plastic uit het water en Reduce, voorkom dat er opnieuw plastic in het water terecht komt. Dat laatste is een eerste stap in de preventie: voorkomen dat het in het water komt.
Rabo MKB Duurzaamheidsbijdrage
Patrick van der Toorn van de Rabobank begeleidde Noria Earth bij het aanvragen van de MKB Duurzaamheidsbijdrage. De bank stelt 50 miljoen euro ter beschikking om het MKB te helpen verduurzamen. “We willen graag wat teruggeven uit die winst aan de maatschappij”, zegt Van der Toorn. “En deze start-up is écht duurzaam aan het ondernemen. Zij kregen een bedrag van tienduizend euro, dat deze hardwerkende jongens hielp om hun eerste CirCleaner af te kunnen maken. Het hielp hen om aan concrete opdrachten te komen.”
Dit nieuwsbericht is een publicatie vanuit Delft Business.
de CirCleaner in de Keilehaven in Rotterdam - foto Noria
