Nederlandse startup Hulo pakt lekkage en waterverspilling aan

6 november 2025 13:00

Waterschaarste is wereldwijd een steeds groter en urgenter probleem. Het is dus noodzakelijk dat we beter én anders omgaan met onze (drink)watervoorziening. Hulo pakt dit probleem aan. De startup heeft technologie ontwikkeld om lekkages sneller op te sporen en de verspilling van drinkwater tegen te gaan.

Bouwvakkers staan naar een plattegrond te kijken

De start van Hulo

Hulo ontstond in 2021 vanuit onderzoek bij Wetsus, een samenwerkingspartner van Rabobank Friesland die zich in Europa inzet voor duurzame watertechnologie. Daarna volgde verdere onderzoeken en testen om de innovatie door te ontwikkelen. Na een investering van de fondsen Lumo Labs en TTT New kon de startup in 2023 doorbouwen. “Je zou dat moment eigenlijk als de start van ons bedrijf kunnen zien. Sindsdien is ons team gegroeid, hebben we aan ons product gebouwd en zijn we actief in Nederland en andere Europese landen. Ook maken we de eerste stappen in Latijns-Amerika", vertelt medeoprichter Robbert Lodewijks.

“We verkorten de tijd om lekkages te detecteren enorm”

Maar hoe werkt de methode van Hulo precies? Lodewijks legt uit: “We maken gebruik van bestaande sensoren die al in waternetwerken aanwezig zijn. Door middel van de door ons ontwikkelde wiskundige modellen, en met hulp van AI, kunnen we realtime lekkages en andere afwijkingen opsporen.” En dat heeft effect. “De tijd die nodig is om lekkages te ontdekken, classificeren en lokaliseren wordt met een factor 100 verkleind. Daarmee besparen waterbedrijven tijd, water en dus geld, maar wordt ook het risico op (grote) gevolgschade veel kleiner.”

Rabo Innovatielening

Hulo is recent klant geworden van Rabobank en ontving in 2025 de Rabo Innovatielening. De lening werd gebruikt om het onderzoek en de ontwikkeling binnen Hulo doorgang te laten vinden tot de grote investeringsronde. De keuze om met Rabobank in zee te gaan, was snel gemaakt. Niet alleen werkte Rabobank al samen met Wetsus, maar Lodewijks kwam Startup & Scale-up Banker Harjan van der Linde meerdere keren tegen op het startup-evenement Slush in Helsinki. “We hebben daardoor altijd een goede band gehad, en ik vind het mooi dat Rabobank zo gelooft in startups en dat die nodig zijn om Nederland vooruit te helpen”, legt Lodewijks uit.

“Nu is het een kwestie van hout op de kachel, en gaan”

Van der Linde hielp Hulo met de lening. “We hebben samen de aanvraag opgestart en ik heb ze begeleid in het proces daarna. Ze hebben gepitcht voor een commissie, en die hebben ze volledig omvergeblazen. Dus die waren snel overtuigd om de lening te verstrekken”, zegt Van der Linde. Het totale bedrag van de investeringsronde die daarop volgde wil Hulo gebruiken om fors door te groeien. “We willen ons team verder uitbreiden en ook echt de focus leggen op de marketing. Ons product staat, we hebben bewezen dat de methode werkt en we hebben een aantal klanten. Nu is het een kwestie van hout op de kachel, en gaan.”

Rabo Water zet zich in voor wateroplossingen

De behoefte aan een oplossing voor waterschaarste is groot. Wereldwijd gaat 30% van het drinkwater verloren. Rabobank voelt die urgentie en richtte een team op dat gespecialiseerd is in dit onderwerp - Water. Margot d’Ancona leidt dat team sinds de start. “Op dit moment gaat er nog geen 1% van onze financieringen naar watertechnologiebedrijven of waterprojecten. Dat moeten er echt meer worden. Wij hebben gekeken naar de verschillende eindgebruikers van water. Dat zijn in feite de agrarische sector, de industrie en huishoudens. Per thema hebben we een analyse gemaakt over welke problemen er zijn, te veel, te weinig, te vies, en vanuit daar hebben we oplossingsrichtingen bedacht. Voor nu is dat nog op de Nederlandse markt, maar het is een wereldwijd probleem. We kiezen bewust voor een start met dit thema met een focus op de Nederlandse markt. Dit omdat er veel kennis en ervaring is op de Nederlandse markt. We zijn een grote speler in de watertechnologie en watermanagement sector. Met het opdoen van deze kennis en het uitbreiden van het netwerk willen op termijn ook internationaal een rol spelen. Daarom vinden wij het belangrijk om startups als Hulo verder te helpen groeien door de inzet van ons netwerk, kennis en financiële oplossingen.”

Ben je ondernemer met een innovatief idee en heb je hulp nodig bij het starten van je bedrijf? Lees hier meer over de Rabo Innovatielening.