Herstel waardeaandelen in de wielen gereden door AI

29 mei 2024 14:27

Ondanks de hogere rentes zijn waardeaandelen de laatste tijd verder achteropgeraakt bij groeiaandelen. Een aantrekkende economie, aangejaagd door toenemend gebruik van generatieve kunstmatige intelligentie (AI) door gevestigde bedrijven, kan het perspectief voor waardebeleggers op middellange termijn verbeteren.

Autofabriek

De waardebelegger komt er de laatste jaren bekaaid vanaf. In de afgelopen vijf jaar zijn waardeaandelen met 42% gestegen tegen 84% voor groeiaandelen en 65% voor de wereldindex. In de beheerportefeuilles beleggen we binnen het 1895 Multifactorfonds gericht in waardeaandelen.

Grafiek

Verschil tussen waarde- en groeiaandelen

Voor we verder gaan: wat is waardebeleggen eigenlijk? Bij deze aanpak richt je je op aandelen die relatief goedkoop zijn ten opzichte van de intrinsieke (onderliggende) waarde van het bedrijf. Ze hebben vaak een lage koers-winstverhouding. Het gaat om bedrijven met relatief stabiele winsten in bestaande markten. Dat biedt de ruimte om een groter deel van de winst uit te keren in de vorm van dividend.

Deze ‘koopjes’ komen vooral in traditionele sectoren voor. Binnen de IT-sector kun je denken aan gevestigde namen als IBM en Cisco. Vaak zijn banken en energiebedrijven ook sterk vertegenwoordigd, net als de auto-industrie.

De tegenhanger hiervan zijn bedrijven waarvan beleggers verwachten dat ze structureel sterk en snel gaan groeien. Vanwege de sterke groeivooruitzichten is dit soort aandelen relatief duur: beleggers zijn bereid een hoge prijs te betalen in verhouding tot de jaarwinst, die in het begin nog laag is. Een groeibedrijf moet vaak veel investeren om de toekomstige groei en winsten te financieren. Denk aan bedrijven in duurzame energie of technologie voor datacenters. De dividenduitkeringen zijn daarom vaak laag en hogere rentes hebben doorgaans een remmende werking op de investeringen van deze bedrijven.

Kort effect van hogere rentes

Na de sterke rentestijging in 2022 kregen groeiaandelen een correctie te verwerken, terwijl waardeaandelen juist herstelden. Hogere rentes maken investeringen duurder voor groeibedrijven en hun winsten, die verder in de toekomst liggen, zijn minder waard als die tegen hogere rentes verdisconteerd worden (teruggerekend worden naar het heden). Van die omgeving hadden groeiaandelen maar even last.

AI stuwt groeiaandelen omhoog

Want sinds de opkomst van de grote taalmodellen (Large Language Models) binnen AI laten groeiaandelen de waardeaandelen weer achter zich. Zeker bij het begin van dit soort revolutionaire ontwikkelingen is de belegger enthousiast en bereid meer te betalen voor groeibedrijven die een belangrijke rol spelen in deze ontwikkeling.

Vooral in de VS zie je dat waardeaandelen achterblijven. De ‘Magnificent 7’ (Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft, Nvidia en Tesla) drukken hier duidelijk hun stempel. Zonder deze zeven is het verschil tussen waarde- en groeiaandelen beduidend minder groot. In andere landen zien we dit veel minder spelen.

Waardering waarde en groei ligt ver uit elkaar

Dat waarde achterblijft bij groeiaandelen, vertaalt zich in een groot waarderingsverschil. De MSCI World Enhanced Value Index heeft een koers-winstverhouding van 8,6. Voor de MSCI World Growth Index is dat 24,2. Een verschil van bijna 16 punten. Ook als je kijkt naar de koers ten opzichte van de boekwaarde, zijn er grote verschillen: 6,2 voor groeiaandelen en 1,0 voor waarde. Dit impliceert dat beleggers niet al te enthousiast zijn over de comeback van waarde.

Grafiek

Vooruitzichten voor waardeaandelen

Wel verwachten we dat op de langere termijn de waarderingen wat naar elkaar zullen groeien. Dat zie je historisch ook vaak gebeuren.

Er zijn twee mogelijke ontwikkelingen die het perspectief voor waardebeleggen op middellange termijn kunnen verbeteren. Allereerst een aantrekkende economie, onder meer aangejaagd door een verbreding van de effecten van generatieve AI. Niet alleen de ontwikkelaars van de technologie profiteren dan, maar ook gevestigde namen kunnen met behulp van deze nieuwe technologieën een efficiëntieslag maken en hun winsten vergroten. En als tweede een omgeving waarin de rente langer hoog blijft in combinatie met aanhoudende groei.

Goed om te weten. Aan beleggen zijn risico’s verbonden. De waarde van je belegging kan fluctueren. In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst. Je kunt (een deel van) je inleg verliezen.