Alternatieve transportrechten, groepscontracten en congestiemanagement

In focus

Flexibel elektriciteitsverbruik bedrijven steeds belangrijker

10 - 06 - 2025
Downloaden

De energietransitie vereist dat bedrijven (en huishoudens) fundamenteel anders gaan denken over en omgaan met energie. Dit geldt met name voor het elektriciteitssysteem, dat in toenemende mate onder druk staat. Om dit systeem betaalbaar en betrouwbaar te houden, moeten opwekkers en afnemers van elektriciteit flexibeler worden. Over het algemeen zullen organisaties die niet (deels) flexibel zijn een nadeel hebben ten opzichte van concurrenten die dat wel zijn. Flexibiliteit kan namelijk leiden tot lagere kosten en meer verdienpotentieel. Nog belangrijker is dat flexibiliteit een bedrage kan leveren aan de bedrijfscontinuïteit in deze tijden van grote congestieproblemen.

Analisten van RaboResearch hebben recente kennisartikelen hierover gebundeld.

Alternatieve transportrechten bieden opties bij netcongestie en kansen voor flexibele bedrijven - 29 april 2025
Op sommige momenten wordt het elektriciteitsnet zwaar belast en zit het vol. Maar er zijn nu nog voldoende momenten waarop er capaciteit over is om stroom af te nemen of terug te leveren (invoeden). Voor die momenten bieden netbeheerders tegenwoordig alternatieve transportrechten aan, zodat sommige grootverbruikers ondanks netcongestie toch (extra) transportcapaciteit kunnen krijgen.

Groepstransportovereenkomsten uitgelegd: samenwerking biedt kansen - 7 mei 2025
Het Nederlandse elektriciteitsnet raakt op veel plekken `vol'. Daardoor kunnen grootverbruikers steeds vaker geen standaard transportrecht meer krijgen. Dit kan grote gevolgen hebben, bijvoorbeeld voor verduurzamingsplannen. Bedrijven die zich in elkaars nabijheid bevinden kunnen in sommige gevallen een groepstransportovereenkomst afsluiten. In dit artikel leggen we uit wat dat is, hoe het werkt, wat bedrijven er aan hebben en waar ze op moeten letten.

Vrijwillig of verplicht meedoen aan congestiemanagement - zo werkt het - 26 mei 2025
De kans is steeds groter dat netbeheerders aan grootverbruikers vragen of hen verplichten om aan congestiemanagement te doen. Het Nederlandse elektriciteitsnet raakt tijdens spitsuren immers op steeds meer plekken vol. Congestiemanagement kan vervelend zijn voor bedrijven, maar het biedt ook kansen om eraan te verdienen. Dit artikel legt uit welke vormen van congestiemanagement er zijn en hoe ze worden toegepast.

Disclaimer

De op/via deze publicatie door Coöperatieve Rabobank U.A. verstrekte informatie is uitsluitend aan Nederlandse afnemers gericht en is geen beleggingsadvies of enige andere beleggingsdienst in de zin van artikel 1: 1 van de Wet op het financieel toezicht. Lees verder