Uitdagingen in transitie naar elektrisch rijden

6 oktober 2023 12:31

Het beleggingsthema ‘Future of Mobility’ is in de afgelopen twaalf maanden wat achtergebleven bij de wereldindex. Geopolitiek en arbeidsconflicten stellen de transitie naar elektrisch rijden voor grote uitdagingen. Toch zien we voldoende redenen om binnen het 1895 Themafonds te blijven beleggen in dit thema.

Future of Mobility (FoM) draait natuurlijk voor een groot deel om de transitie naar elektrisch rijden, en voor die transitie staan al een tijdje alle seinen op groen. Overheden in verschillende landen strooien met subsidies richting bedrijven en consumenten om de overstap naar elektrisch rijden te maken. Waarom blijft het rendement dan toch achter bij de wereldindex?

Dreigende handelsoorlog

Dit komt onder andere doordat er voorlopig nog wel wat beren op de weg zijn. Dankzij een flinke dosis staatssteun komen de autofabrikanten die vooroplopen in de transitie veelal uit China. De Europese Commissie overweegt maatregelen om eigen producenten te beschermen tegen deze vloedgolf aan elektrische auto’s gemaakt in China.

Dat zou dan ook gelden voor buitenlandse modellen die in China worden gemaakt, zoals die van Tesla. Een handelsoorlog maakt elektrisch rijden er niet goedkoper op.

Staking bij Grote Drie

Tegelijkertijd staan autofabrikanten die minder ver zijn in de transitie voor flinke uitdagingen. In de VS hebben de Grote Drie (GM, Ford en Stellantis) te maken met een grote staking en een forse looneis net nu er grote investeringen moeten worden gedaan om de productieprocessen om te gooien. Ook die kosten komen bij de klant terecht.

Bovenop geopolitiek en arbeidsconflicten komen meer technische vraagstukken, zoals achterblijvende laadinfrastructuur en elektriciteitsnetten.

Momentum goede kant op

Toch houden wij voorlopig vertrouwen in het thema. Het momentum is de goede kant op. De totale adresseerbare markt is groot en exponentieel groeiend. Ook hebben verschillende spelers binnen het thema, of dat nu autofabrikanten of leveranciers zijn, aangetoond bovengemiddelde winsten te kunnen boeken.

Meer weten over de actuele beleggingsomgeving? Lees dan onze actuele visie.

Goed om te weten. Aan beleggen zijn risico’s verbonden. De waarde van je belegging kan fluctueren. In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst. Je kunt (een deel van) je inleg verliezen.