Waarom een renteverhoging geen slecht nieuws hoeft te zijn voor beleggers

10 juni 2026 15:41

De renteverhoging die de Europese Centrale Bank (ECB) morgen waarschijnlijk doet, is al ingeprijsd en hoeft niet het begin te zijn van een trits van snelle renteverhogingen. Bovendien worden obligaties van buiten de eurozone op deze manier aantrekkelijker.

Frankfurt, Hesse / Germany - May 16, 2018: Sign at the entrance of new European Central Bank headquarters in Frankfurt, Germany - the ECB is the central bank for the euro

Geen herhaling van 2022

Hoewel de inflatieverwachtingen op een gematigd peil blijven en er geen hoge looneisen zijn ontstaan, lijkt de ECB geneigd om morgen in actie te komen, puur als reactie op de stijging van de olieprijs.

Dat heeft natuurlijk alles te maken met de late reactie op de ontsporende inflatie na de inval in Oekraïne in 2022. De kritiek van toen wil de centrale bank nu voor zijn. Toch verwachten beleggers nu helemaal geen uit de hand lopende inflatie. En de economie ligt minder overhoop dan toen.

Grafiek

Afremmende groei

Omdat een renteverhoging natuurlijk niets doet voor het probleem, alleen de economie zal afremmen, neemt de ECB wel het risico dat ze op haar schreden moet terugkeren als de olieprijs stabiliseert en de economie vertraagt. Andere centrale banken zijn daarom minder geneigd om in actie te komen, al zijn de renteniveaus in de VS en het VK op 3,75% al op een veel meer afremmend niveau dan de 2% van de ECB.

De verwachting dat de ECB de korte rente gaat verhogen, werkt ook door in de lange rente. Die is in de eurozone sinds het begin van de Iranoorlog duidelijk minder hard gestegen dan in andere regio’s, omdat beleggers redeneren dat de inflatierisico’s hier afnemen door afnemende groei en renteverhogingen van de ECB.

Dit betekent het voor obligaties

Hoewel euro-obligaties nog enige tijd goed kunnen blijven presteren in vergelijking met andere regio’s, worden obligaties buiten de eurozone wel aantrekkelijker. De rentes liggen daar relatief hoger en de kosten voor het afdekken van valutaschommelingen nemen duidelijk af door de stijging van de korte rente.

Dus het is niet per se slecht nieuws dat de rente wordt verhoogd: dat is al ingeprijsd. Cruciaal is de toelichting. Als de ECB aangeeft dat er geen reden is voor een trits van snelle renteverhogingen, zouden beleggers daar zelfs positief op reageren.

En de VS?

Volgende week komt de Amerikaanse centrale bank, de Fed, met zijn rentebesluit. Veel minder spannend, ook al zit er met Kevin Warsh een nieuwe voorzitter. De druk op de Fed om de rente te verlagen is afgenomen. Banengroei zit weer in de lift, een belangrijke recessie-indicator staat laag. En inflatie is in de VS een serieuzer probleem dan in de eurozone. Zelfs Trump roept niet meer om renteverlaging. Die wil Warsh nu even niet voor de voeten lopen.

Voor een verhoging van de rente moet er heel wat meer gebeuren. Die wordt pas over zes tot negen maanden verwacht. Dat heeft meer te maken met onzekerheid bij beleggers over de intenties van Warsh en de strijd van de Fed met het Witte Huis dan dat ze een serieus probleem voorzien.

Het lijkt er immers op dat Trump na de mid-termverkiezingen zijn controle over het Congres verliest. Dat zal de overheidsuitgaven beheersen. En uiteindelijk is de sterk gestegen staatsschuld de grootste boosdoener achter de stijging van de rente. Dat kan volgend jaar wel eens een minder groot probleem worden, waarmee de rentevooruitzichten helemaal niet zo slecht zijn.

Goed om te weten. Aan beleggen zijn risico’s verbonden. De waarde van je belegging kan fluctueren. In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst. Je kunt (een deel van) je inleg verliezen.