Nederlandse beleggers zien AI tegelijkertijd als kans én mogelijke zeepbel

25 augustus 2026 11:30

Nederlandse beleggers zitten in een spagaat als het gaat om kunstmatige intelligentie (AI). Een meerderheid denkt dat AI-aandelen kenmerken van een zeepbel vertonen, maar tegelijkertijd ziet men AI als de aantrekkelijkste beleggingskans voor de komende jaren. Dit blijkt uit een enquête die we hebben gehouden onder 2.283 Nederlanders.

Ondernemer en zijn zoon kijken samen op een tablet

In het onderzoek zegt een kwart van de Nederlandse particuliere beleggers specifiek in AI te beleggen, bijvoorbeeld via aandelen van bedrijven die betrokken zijn bij kunstmatige intelligentie.

Volgens Chief Investment Officer Mary Pieterse-Bloem ontkom je als belegger bijna niet aan AI: ‘De meeste Nederlandse beleggers investeren via gespreide fondsen. In veel van die fondsen hebben aandelen en obligaties van AI-gerelateerde bedrijven een steeds groter gewicht gekregen. Wat er rond AI gebeurt, doet er dus voor vrijwel iedere belegger toe.’

Meer beleggers vermoeden zeepbel rondom AI dan bij wereldwijde aandelen

Ruim de helft van de Nederlandse particuliere beleggers (57%) denkt dat het waarschijnlijk is dat er rondom AI-aandelen een zeepbel is. Een iets kleinere groep van 49% vermoedt een zeepbel op de wereldwijde aandelenmarkten.

Toch noemen beleggers AI het vaakst als kansrijk beleggingsthema voor de komende drie jaar. Beleggers die een AI-zeepbel vermoeden, noemen AI iets minder vaak als beleggingskans, maar ook bij hen staat AI alsnog op een gedeelde eerste plek.

‘Beleggers lijken te hinken op twee gedachten’, zegt Pieterse-Bloem. ‘Ze zien de enorme economische potentie van de technologie, maar vragen zich tegelijkertijd af of de verwachtingen op de beurs niet te ver zijn vooruitgelopen op de werkelijkheid.’

Beleggers zien overwaardering, maar verwachten verdere koersstijgingen

Uit het onderzoek blijkt dat 31% van de beleggers overtuigingen heeft die volgens de wetenschappelijke literatuur passen bij de vorming van financiële zeepbellen. Deze groep vindt AI-aandelen overgewaardeerd – te duur voor wat ze in hun ogen zullen opleveren – maar verwacht tegelijkertijd dat de koersen volgend jaar net zo hoog of nog hoger zijn.

Pieterse-Bloem: ‘Dit kan een teken zijn van hype op de aandelenmarkten. Als verwachtingen rond een thema zeer hoog zijn, terwijl beleggers tegelijkertijd twijfelen of die verwachtingen realistisch zijn, zijn markten erg gevoelig voor tegenvallers. Dat hoeft geen voorbode te zijn van een zeepbel die op knappen staat, maar kan wel leiden tot meer beweeglijke markten.’

Geopolitiek nog altijd grootste bron van zorg

Beleggers zien geopolitieke ontwikkelingen als de grootste bedreiging voor de waarde van hun beleggingen in de komende twaalf maanden. Vooral oorlogen en conflicten buiten Europa en de rol van de VS op het wereldtoneel worden vaak genoemd.

Geopolitiek domineert daarmee net als vorig jaar de risico’s, maar het aandeel beleggers dat zeepbellen als top drie-bedreiging ziet, is wel gestegen van 14% vorig jaar naar 21% dit jaar.

Pieterse-Bloem: ‘Beleggers richten hun aandacht vaak op risico's die dagelijks in het nieuws zijn. Dat is begrijpelijk. Tegelijkertijd zien we dat geopolitieke gebeurtenissen vaak maar kortdurende impact hebben op markten. De grootste risico's voor rendementen op langere termijn zitten vaak juist in spanningen die zich geleidelijk opbouwen, zoals overwaardering op financiële markten of een verslechterend economisch klimaat.’

Benieuwd naar alle inzichten?

Goed om te weten. Aan beleggen zijn risico’s verbonden. De waarde van je belegging kan fluctueren. In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst. Je kunt (een deel van) je inleg verliezen.